A spárga egyike a kedvenc tavasz végi-nyár elejei zöldségeimnek. Szeretem az ízét, az illatát, de a legjobban talán azt szeretem benne, hogy rendkívül széleskörű a felhasználhatósága. És, bár imádok különböző vadabbnál vadabb spárgás ételekkel kísérletezni, a szívem csücske mégis az örök klasszikus: a grillezett spárga hollandi mártással, így ma ezt a fogást fogom elkészíteni nektek, egy-két tőlem már megszokott csavarral.
A spárgát előzőleg sous-vide-ban hőkezeltem, majd felforrósított serpenyőben, vajon kissé megpirítottam. A hollandi mártást pár csepp yuzuval dobtam fel, plusz kísérőként pedig friss és savanyított eperből készült salsával tálaltam.
A grillezett spárga hozzávalói és elkészítése:
- 1 csomag fehérspárga
- 50 g vaj
- 1 csipet só
- 1 csipet cukor
A spárgát meghámozzuk, a fás végeit levágjuk, 20 gramm vajjal, 1-1 csipet sóval és cukorral vákuumzacskóba tesszük és 82 °C-n 10 percet sous-vide hőkezeljük. Amikor elkészült, kibonzjuk a zacskót, a spárgát papírtörlővel leszárogatjuk és egy felforrósított serpenyőben a maradék vajon szép barnásra pirítjuk.
A yuzus hollandi mártás hozzávalói és elkészítése:
- 6 tojás sárgája
- ½ teáskanál só
- frissen őrölt bors
- 250 g vaj
- 1 teáskanál yuzu lé
A hollandi mártás elkészítésétől sokan félnek, mondván, hogy könnyű elrontani, mert ha nem vigyázunk, akkor nem mártást, hanem egy citrusos-vajas rántottát kapunk végeredményként. Én most mutatok egy olyan verziót, amely teljes mértékkel kizárja ezt a hibázási lehetőséget. Az elkészítéshez nem lesz szükség másra, csak egy egyszerű háztartási turmixgépre. A tojások sárgáját, a sót, a borsot és a yuzu levet beleöntjük a turmixgép kancsójába és maximum fokozaton elkezdjük pörgetni. A vajat egy lábosban vagy a mikróban felolvasztjuk és mint ha majonézt készítenénk, óvatosan hozzácsurgatjuk a többi hozzávalóhoz. Ha szükséges akkor sóval, borssal és esetleg még 1-2 csepp yuzulével utóízesítjük.
Az eper salsa hozzávalói és elkészítése:
- 200 g földieper
- 200 g savanyított földieper (a recept itt található)
- ½ lime leve
- frissen őrölt hosszúbors
- 1 kis csokor friss koriander
- 1 kis csokor friss thai bazsalikom
- 1 kis fej shalott hagyma
A shalott hagymát finomra vágjuk, és forrásban lévő vízben hirtelen leforrázzuk. Erre a lépésre azért van szükség, hogy elveszítse a csípősségét, valamint enyhüljön a hagyma íz. Az epreket felkockázzuk és összekeverjük a leforrázott shalott hagymával és a finomra vágott fűszerekkel. Lime lével és frissen őrölt hosszúborssal ízesítjük.
Ha mindennel elkészültünk, akkor a képen látható módon, rukkola salátával, pár csepp olíva olajjal és frissen őrölt borssal tálaljuk.